Gazi Evrenos Cd. No:44, Yeşilköy-Bakırköy/İstanbul

Takip Et:

Buhar Banyosu

Buhar banyosu, ister kuru (sauna) ister ıslak (fin hamamı) olsun, vücut toksinlerinden ve ödemden arınmanın en pratik ve doğal yolu olarak önerilmektedir. Buhar banyosu esnasında cildin gözenekleri açılır, vücut ürettiği istenmeyen metabolik maddeleri ve diğer atıkları ter bezlerinin salgılama yapmasıyla dışarıya atar. Ter, idrarla neredeyse aynı elementleri içerir. Bu sebeple cilt üçüncü böbrek olarak da tanımlanabilir. Terleme yoluyla vücut atıklarının %30’a kadar varan miktarının vücuttan uzaklaştırılabildiği bilinmektedir.

Vücut sıcaklığı yükseldikçe, vücut doğal tepki olarak terlemeye başlar ve böylece kendisini serinletmeye çalışır. Saunada, kişi ter yoluyla vücuttaki zararlı maddeleri cilt yüzeyine taşıdığından dolayı, sauna seansı sonrasında mutlaka duş alınması tavsiye edilir. %100 nem ortamı sağlayan buhar banyosunda terin vücut üzerinden buharlaşarak uzaklaşması mümkün değildir. Bu yüzden vücut ısısında düşüş ya çok az gerçekleşir ya da hiç gerçekleşmez. Çok miktarda terleme meydana gelir, ancak ter buharlaşmaz ve cilt üzerinde kurumaz. Daha yüksek nem seviyesi, vücut ısısını daha da arttırarak birincil ısı transfer mekanizması haline gelir ve vücut üzerinde önemli miktarda yoğuşmaya sebep olur.

Faydaları

Buhar banyosu, hem vücudu hem de ruhu canlandırır. Günün stresinden arınmak için mükemmel bir aktivitedir. Buhar banyosu odası bedenen ve ruhen rahatlatıcı bir ortamdır. Buhar banyosu kişinin düşüncelerini daha üst bir düzleme ulaştırarak psikolojik anlamda olumlu bir deneyim vaadeder.

Yatıştırıcı buhar bulutları bedeni sarmalayarak tatlı bir sıcaklık hissi yaratır ve yüksek nem cilde masaj yaparak kan dolaşımınız artırır. Bu sayede gergin kasları gevşetir ve aynı zamanda buhar, gözeneklerden cildin derinliklerine nufüz ederek cildi arındırır, yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Banyo bittikten uzun süre sonra bile vücudun canlı ve enerjik kalmasını sağlar.

Buhar, üst solunum yolu zarlarının iltihaplanmasında ve tıkanmasında da rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Nemlendirme özelliği sayesinde boğaz tahrişini iyileştirir. Buhar, spazmlı solumanın (astım, boğmaca) iyileşmesine yardımcı olurken, sekresyonu serbestleştirerek boğazdan ve akciğerlerden mukus salgılanmasını uyarır. Kasları gevşetir, öksürüğü azaltır ve mukus zarlarını aşırı kurumaktan korur.

[instagram-feed feed=1]
Up
PAKETLERİMİZ